Lucerna
Rok 2023
Tento rok jsme sáhli na divadelní klasiku ze všech nejklasičtější, Lucernu Aloise Jiráska. Jako předlohu jsme zvolili úpravu Ivana Misaře a Miloslava Čížka, dramaturga a režiséra Těšínského divadla, kteří činoherní pohádku proměnili v pohádkovou hudební komedii a uvedli ji na České scéně v roce 2012. Režisér Radek Mezuláník v úpravách pokračoval, prostudoval kroniky obce a přidal její reálie (projevilo se to např. v použití konkrétních jmen – mlynář Žandovský, kníže Alois II. Lichtenštejn, hraběnka Františka Kinská…), také rozmnožil postavy (připsal průběžně komentující současnou vypravěčku, negativní postava Správce má manželku, na panství nepřijíždí kněžna, ale kníže s hraběnkou, kteří řeší jako pár manželskou krizi…) a tu a tam z personálních důvodů změnil jejich pohlaví (potvrdit práva nepřicházejí rychtáři, ale jejich manželky, šumaři nejsou šumaři, ale Sejtková, Lísková, Zímová a Kolečková…). Také přidal nebo změnil některé motivy, vtipné odkazy na Shakespearův Sen noci svatojánské, paralelu mezi rodícím se a včas stopnutým vztahem Mlynáře a Hraběnky plus Knížete a Haničky. Dle slov členky lektorského sboru na letošní přehlídce divadel v Boleradicích Petry Richter Kohutové, nejvíce jsme v tomto smyslu ocenili domyšlení tématu služebnosti – lucerna nakonec není rozbita, ale předána správci, který ji radostně přijímá a to, s čím měl mlynář problém, považuje za výhru.
Pěvecké hodiny s námi vedla úžasná Lenka Kurdíková, které patří obrovský dík.
Hru jsme uvedli v premiéře v Otnicích 26. února 2023, v březnu ještě třikrát v Dělnickém domě. 16. dubna 2023 v Rájci-Jestřebí, zúčastnili jsme se přehlídky Mrštíkovo divadelní jaro v Divadle Boleradice 19. dubna 2023. Derniéra Lucerny patřila areálu Na Hájku pod širým nebem v Bošovicích 16. září 2023.
Co o nás napsala laická porota na přehlídce v Boleradicích
Úvodní představení ochotníků z Otnic nezklamalo. Divákům v zaplněném sále se představilo 25 nadšených herců, kteří rozehráli známý příběh Aloise Jiráska. Pohádkové postavy se na jevišti pohybovaly v kulisách, které byly vyrobeny a aranžovány z desítek metrů záclon. A autorům výpravy (Petr Kalouda) se to povedlo opravdu výborně. Ukázalo se, že i lípa, která je v této hře stěžejní jevištní stavbou, může být díky svému záclonovému provedení funkční a efektní. Obdiv diváků si vysloužily nádherné kostýmy, které byly všechny ušity jedním ze členů souboru (opět Petr Kalouda). O přestávce v divadelním bufetu jsme zaslechli poznámku jednoho z nadšených diváků, který řekl, že za takovou výpravu by se nemuselo stydět ani „národní divadlo“.
Za laickou porotu Miroslav Strouhal